Projekt AescuLab s plným názvem „Systematické laboratorní vzdělávání studentů a pracovníků VaV v oblasti Life Sciences s podporou e-learningu“ (CZ.1.07/2.3.00/09.0018) řešený na Univerzitě Palackého je určený široké odborné veřejnosti. Na pracovišti řešitelského týmu bude plně využit studenty bakalářského, magisterského a doktorského studia biochemie, molekulární biologie, imunologie, experimentální biologie a dalších příbuzných oborů a rovněž mladými vědeckými pracovníky řešícími danou problematiku. Umístění výstupů na portále projektu umožňuje využít výsledky projektu při vzdělávání a výzkumné práci na univerzitách a vysokých školách v celé České republice a rovněž v řadě experimentálních výzkumných laboratořích. Projekt vzniká ve spolupráci 3 pracovišť Přírodovědecké a Lékařské Fakulty UP, které se zabývají výzkumem a vývojem v oblasti Life Sciences: Katedry biochemie PřF UP, Laboratoře růstových regulátorů PřF UP a AV ČR a Ústavem imunologie LF UP.

Cílem projektu je vybudovat prostředí pro systematické a udržitelné další vzdělávání postgraduálních a magisterských studentů a pracovníků výzkumu a vývoje v oblasti Life Sciences.

V rámci řešení projektu bylo vytvořeno více než 100 modulů popisujících detailně nejdůležitější experimenty a pokročilé laboratorní techniky v oborech molekulární a buněčné biologie, biochemie a imunologie nutné pro výzkumnou práci. Všechny experimenty a laboratorní techniky jsou popsány ve shodné formální struktuře. Každý experiment obsahuje teoretický úvod, detailní popis materiálů, přístrojů, chemikálií a roztoků včetně fotodokumentace. Základem každého modulu je podrobný textový popis pracovního postupu a metodika vyhodnocení výsledků. Na závěr jsou uvedeny příklady výsledků získaných danou experimentální metodou a rovněž komentář k možným problémům a způsobu jejich řešení. Podstatnou komponentou popisu experimentu jsou videosekvence zachycující klíčové momenty experimentálního postupu.

Multimediální internetový portál projektu AescuLab umožňuje snadný přístup k vytvořeným vzdělávacím materiálům, on-line prezentaci jednotlivých experimentů. Portál podporuje e-learningové prvky jako je registrace uživatelů, diskusní fóra, často kladené otázky atd. Výstupy projektu jsou tak volně dostupné na internetu pracovníkům VaV v ČR.

V rámci projektu budou řešitelé po dobu 3 semestrů pořádat individuální laboratorní workshopy. Na workshopech se studenti a pracovníci za pomoci portálu seznámí s experimenty, které jsou relevantní jejich výzkumu a tématům disertačních a diplomových prací. Osvojené postupy si pak prakticky vyzkouší za pomoci laborantů a odborných řešitelů projektu. Každého workshopu se zúčastní 2-5 studentů nebo pracovníků VaV. Celkem předpokládáme proškolení 300 studentů nebo pracovníků. Termíny a tematické zaměření workshopu s možností se přihlásit budou uvedeny na portále projektu.

Součástí projektu je diskusní forum - nikdo není neomylný a proto autoři uvítají připomínky a rady vedoucí k dalšímu zkvalitnění vypracovaných modulů.